Menu
Główna
Kurs:
Wstęp
Edytor
Pierwszy program
Instrukcje warunkowe
Pętle
Przydatne makra:
Sheet delete
Nie zapisuj
Iloczyn macierzy
IP - ping
| Edytor VBA
W większości aplikacji skrótem klawiaturowym, uruchamiającym edytor VBA jest ALT-F11. Inna metodą jest wybranie z menu (najczęściej Tools - Narzędzia) odpowiedniego polecenia.
W AutoCADzie można także uruchamiać edytor VBA poleceniem VBAIDE.
Po uruchomieniu edytora pojawi się jego okno, w zasadzie identyczne we wszystkich aplikacjach (patrz rysunek)

Na powyższym rysunku przedstawione są elementy składowe tego okna:
1. Paski narzędzi
2. Eksplorator projektu.
Dzięki temu okienku widać otwarty projekt, czyli zbiór elementów składających się na nasza aplikacje. W przypadku Excela plik projektu to po prostu otwarty plik *.xls, natomiast projekty VBA dla AutoCADa i Intellicada przechowywane są w osobnych plikach (odpowiednio *.dvb i *.vbi). Projekty składają się z modułów, czyli takich okienek z wpisanym kodem. Standardowo wszystkie aplikacje mają możliwość wstawania następujących rodzajów modułów:
- moduł kodu źródłowego - moduł, w którym można umieścić tylko kod.
- moduł formularza - czyli projekt formularza wraz z kodem obsługującym operacje który użytkownik może dokonać z formularzem i jego elementami składowymi. (np. wciśnięcie przycisku, zmiana zawartości pola tekstowego, zamkniecie formularza.) Procedury uruchamiane w wyniku takiej akcji użytkownika nazywamy procedurami zdarzeniowymi.
- moduły klas - to takie moduły w których użytkownik może definiować własne obiekty z ich właściwościami, metodami i zdarzeniami.
- inne moduły, widoczne w zależności od aplikacji macierzystej. W przypadku Excela widoczny są ThisWorkbook, reprezentujący otwarty skoroszyt Excela i Arkusze (może ich być kilka) - reprezentujące arkusze w otwartym skoroszycie. W przypadku AutoCADa jest tylko jeden moduł - ThisDrawing, reprezentujący otwarty rysunek.
3. Właściwości.
W tym okienku pojawiają się właściwości zaznaczonych elementów. (np. nazwa projektowanego formularza, napis na zaznaczonym przycisku, a także nazwa projektu VBA).
4. Okno kodu/ formularza.
W tym oknie wpisujemy kod programu, czy funkcje i procedury, będące elementarnymi cegiełkami programu. Jeżeli projektujemy formularz, to oprócz wpisywania kodu można także tworzyć formularz przy użyciu palety Toolbox.
5. Paleta Toolbox (Przybornik) - stąd pobiera się elementy składowe formularza (etykiety, przyciski, pola tekstowe itp.). Elementy te nazywamy elementami sterującymi lub kontrolkami.
|
Linki
VBA:
VBA Mania
Anhtony VBA
Shmitti's Vba
Excel Macro
Programy VBA
Inne:
Politechnika Radomska
Wydział Ekonomiczny
Onet
Wirtualna Polska
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL |